April 23, 2021

Ocean City NJ Engagement Session: Lauren and Randy {New Jersey Wedding Photographer}

The easiest and cheapest way to start making popcorn is to work from home. You only have to buy an inexpensive household appliance weighing 1.5-2 kg and costing 80 USD, a bag of grain, special additives and packaging (you can even buy simple plastic bags). Finished products can be handed over to the nearest stalls.

The second way is to rent a place (2-3 sq. M.) In a large grocery store, cafe, campus, or right on the street, in a passable place where there are many teenagers and young people. Here you place your device on a table or, better, a special trolley. The cart is not cheap – about 500 USD, but in return you get various devices for placing consumables and the ability to move to any convenient place.

Experts do not recommend buying domestic equipment for the production of popcorn side business, it is unreliable and often breaks down. Imported cars are more expensive, but of better quality and are even equipped with a built-in hood, which will greatly facilitate the upcoming trip to the SES.

Approximate prices and performance indicators for some popcorn machines.

xoxo, 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


Hello Friends!

I'm Dyanna, a wedding and anniversary photographer, based in the seaside town of Lewes, Delaware, and available for travel worldwide. Welcome to my journal of photographs and writings, where I share my latest work and my heart.

xoxo,